Budování cyklostezek ve vyspělých evropských městech

Jak správně budovat cyklostezku?

Jak by měla vypadat cyklostezka v centrech měst, aby splňovala bezpečnostní nároky pro ochranu cyklistů i řidičů automobilů? Podívejte se, jak to řeší municipality v jednom z největších evropských měst - v Barceloně!

Dá se říci, že v jižních zemích EU se na bezpečnostních prvcích a obecně na prvcích městského mobiliáře a městské architektury opravdu nešetří a najdete jich v ulicích opravdu mnohonásobně více, než jsme zvyklí z našich měst a obcí. I díky tomu je na ulicích více živo. Lidé tráví podstatnou část svého času v ulicích měst, kde se setkávají se známými a rodinou, posedí a popovídají si a žijí více komunitně než my ve východnějších zemích Evropy. Je pro nás opravdu inspirující sledovat rušný společenský život v ulicích Španělských měst a rádi bychom toho trochu přenesli i k nám.

Bezpečnostní opatření pro cyklostezky v Barceloně

Barcelona patří mezi města, která silně podporují udržitelnou mobilitu. V posledních letech došlo k nárůstu užívání jízdních kol a byly instalovány nové cyklostezky na ulicích Gran Vía a Vía Augusta.

Na obou těchto ulicích byly nainstalovány opatření pro zvýšení bezpečnosti cyklistů, a to v podobě recyklovaných PVC oddělovačů jízdních pruhů, zahrazovacích sloupků a stojanů na kola.

cyklopruhy Barcelona

Reakce na růst cyklistiky

S rostoucím počtem lidí využívajících kola jako svůj preferovaný způsob dopravy v Barceloně, bylo nutné podniknout opatření pro zlepšení infrastruktury pro cyklisty. Vía Augusta a Gran Vía, dvě frekventované ulice, byly vybrány pro instalaci nových cyklostezek a zároveň pro zvýšení bezpečnosti a pohodlí cyklistů.


Inovativní bezpečnostní prvky

Recyklované PVC oddělovače cyklopruhů jsou jedním z bezpečnostních opatření, které byly na těchto ulicích nainstalovány. Tyto příčky nejenže fyzicky oddělují cyklostezku od ostatního provozu, ale také přispívají k vizuální identifikaci prostoru pro cyklisty.

Zahrazovací sloupky - další prvek zvýšení bezpečnosti, jsou navrženy tak, aby chránily cyklostezku před neautorizovaným vjezdem vozidel. Tím zajišťují, že prostor určený pro cyklisty zůstane bezpečný a bez narušení vjezdu vozidel.

cyklostezka

zahrazovací slouek benito

 

Podpora pro cyklisty

Kromě bezpečnostních prvků byly na těchto ulicích instalovány i univerzální stojany na kola. Tyto stojany poskytují cyklistům možnost bezpečného zaparkování svých kol a zvyšují pohodlí pro ty, kteří se rozhodnou pro cyklistiku jako svůj přednostní způsob dopravy.

stojany na kola benito

 

Budoucnost udržitelné mobility

Instalace nových cyklostezek a bezpečnostních opatření na Vía Augusta a Gran Vía v Barceloně ukazuje, že město se aktivně snaží podporovat udržitelnou mobilitu a zlepšovat podmínky pro cyklisty. Tyto kroky nejenže podporují ekologické a zdravé formy dopravy, ale také přispívají k vytváření bezpečnějšího a příjemnějšího prostředí pro všechny uživatele městských prostor.

cyklopruhy benito

 

Rádi bychom viděli více takto profesionálně řešených cyklostezek i v českých městech! Bohužel často u nás vídáme cyklopruhy pouze namalované a tím pádem nebezpečné pro cyklisty i řidiče automobilů.
Pro budování cyklostezek poskytujeme odborné konzultace. Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit! 

 

cyklopruhy Barcelona